Probleme contraceptive... dismenoree

Pagina 1 din 1
1

sycaman

Newbie
2 mesaje

Probleme contraceptive... dismenoree

scris pe 3 nov 2008 21:55 de sycaman

Prietena mea in varsta de 21 de ani are niste probleme sexuale si am avea nevoie, daca este posibil, de sfaturile dumneavoastra.Mai exact ea sufera de dismenoree,de la o varsta mai mica a incercat contraceptive pentru a mai diminua durerile .A incercat diane 35 dar a inceput sa ii apara multe cosuri si tulburari de vedere si a incetat sa mai ia acest contraceptiv. Si-a inceput viata sexuala cu mine la 20 de ani fara a lua contraceptive....la inceput au fost durerile normale inceperii vietii sexuale,dar ele au continuat si dupa,dar doar la inceputul actului sexual.apoi ele dispareau odata cu aparitia placerii.Datorita durerilor din perioada ciclului menstrual ,a inceput sa ia marvelone 21 la indicatiile unui doctor..dar durerile in momentului actului sexual s-au intesificat,aparand si senzatii de usturime ,datorita mediului uscat din interior,desi am folosit lubrifiant.. iar libidoul a scazut precum si numarul orgasmelor drastic..mentionez faptul ca preludiul este foarte scurt datorita durerilor si senzatiilor de usturime ,deoarece uneori ea considera ca trecerea brusca la contactul sexual ii produce ei placere si dispare durerea..dar doar uneori.Avantajului marevelonului 21 a fost scaderea durerilor din perioada ciclului cat si scaderea numarului de zile cat dureaza.Datorita aparitiei cosurilor si scaderea libidoului am hotarat sa schimbe contraceptivul cu Miligest,dar acesta fiind mai slab,durerile din perioada ciclului au crescut,desi viata sexuala parca era putin mai buna.Momentan a revenit la marvelon 21,dar cred ca greseala este ca nu a facut o luna pauza intre ele,iar acum au aparut dureri si mai mari in mometul actului sexual..iar libidoul este foarte scazut...desi ea isi doreste ..hormonii artificiali nu ii mai confera nici o placere sau simt la atingeri.Ce sfaturi ne puteti da? A, fost si la un cabinet ginecologic la o policlinica de stat,la planing familial...dar doctorii au tratat cu superficialitate fara a face niste analize concrete...ar fi bine sa apelam la un cabinet ginecologic privat? multumesc anticipat!
sus

baby

Expert member
3569 mesaje

Re: probleme contraceptive...dismenoree

scris pe 3 nov 2008 22:03 de baby

nici eu nu am chef uneori de sex.......cred ca tot de la pastile dar sunt zile cand ma urc pe pereti de dorinta.
esti sigur ca anticonceptionalele sunt cauza problemelor ei?

sa renunte la ele





http://www.youtube.com/watch?v=pBUxuyYC96o

sus

sycaman

Newbie
2 mesaje

Re: Re: probleme contraceptive...dismenoree

scris pe 4 nov 2008 08:34 de sycaman

nici eu nu am chef uneori de sex.......cred ca tot de la pastile dar sunt zile cand ma urc pe pereti de dorinta.
esti sigur ca anticonceptionalele sunt cauza problemelor ei?

sa renunte la ele

da pentru ca inainte era diferit...ea vrea sa renunte pentru a fi totul mai bine,dar daca renunta ciclul se prelungeste si durerile se intesifica
sus

wave

Veteran member
170 mesaje

Re: Re: Re: probleme contraceptive...dismenoree

scris pe 4 nov 2008 13:16 de wave


da pentru ca inainte era diferit...ea vrea sa renunte pentru a fi totul mai bine,dar daca renunta ciclul se prelungeste si durerile se intesifica


ma intreb dak nu are si alte probleme de sanatate legate de circulatia sangelui-poate ar trebui sa se apuce d un sport dak e prea sedentara- sau legate de alimentatie---pt k menstruatia e si al mod de eliminare a toxinelor din organism la femei si poate ar trebui sa elimine carnea din alimentatie ...
eu de cand mi-am inceput activitatile p orizontala nu am luat niciodata pastile contraceptive
desi am facut-o de multe ori... doar cate un algocalmin in perioada critica sau miscare, jogging gimanstica tae-boe ciclism etc si chiar trece durerea dak faci miscare pt k iti ajuti muschii sa se destinda prin contractia lor...



~wave of wonder~~I pledge myself to your teachings~

~wave of lovesound~~Dragostea e ca o nota pusa pe un portativ ce vibreaza la unison cu sclipiri de vers mut~
sus
Pagina 1 din 1
1


loading...


Ai probleme sexuale si nu ai la cine sa apelezi? Sunt Doina Panait, consilierul seXpert.ro, si iti stau la dispozitie!

spune-mi problema ta!
seXpert.ro iti pune la dispozitie o baza de date completa despre dragoste, sex, viata sexuala, sanatate si probleme sexuale!

vezi lista de articole!
 
Citeste manualele
originale Sexpert.ro
         

DragosteAdolescentaSeductieViata sexualaFamilieSanatate / probleme Cautare 
    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
 
    Ai o problema? Noi avem raspunsul

Citeste sfaturile consilierului!
MARIREA PENISULUI

Membri on-line:

39 vizitatori si 0 membri sunt online:


Vezi toti membrii online
Cauta membri
Despre noi:

seXpert.ro este un produs HTD.

Despre seXpert.ro

Adauga site-ul la favorite

Termeni si conditii de utilizare

Harta site-ului
Parteneri / publicitate:

seXpert.ro va recomanda:

EroticToys - Magazin sex shop

Singur.ro - Gaseste-ti jumatatea!


site-ul tau aici!
copyright © 2002-2024 seXpert.ro v.4.0   |   Toate drepturile rezervate